
A monitorozás alapvető célja, hogy információit szolgáltassanak a létesítményeink szűkebb-tágabb környezetében zajló természetes és mesterséges folyamatokról, átfogó és kellően részletes ismeretünk legyen ezen folyamatok hatásának mértékéről, trendjéről, a kibocsátási határértékek teljesítéséről és a tároló működéséhez kapcsolódó esetleges környezetterhelésről, ezen belül kiemelten a telephely sugárzási viszonyairól. Fontos, hogy mind a természetes, mind az emberi beavatkozások hatását figyelembe vegyük. A környezeti monitoring rendszer által szolgáltatott adatokat használjuk az értékelésekhez, elemzésekhez, felhasználjuk őket vezetői döntésekhez.
A környezetellenőrzési monitoring rendszer egyik célja a tároló létesítéséhez, üzemeléséhez, lezárásához kapcsolódó különböző emberi beavatkozások, tevékenységek hatásainak ellenőrzése. Ennek keretében a környezetellenőrző rendszer folyamatosan adatot kell szolgáltasson a tervezett tevékenység egyes fázisaihoz kötődő környezeti állapotváltozásokra vonatkozóan (MEGISMERÉS). Ezzel egyrészt lehetővé válik, hogy ellenőrizzük környezeti modelljeink, előrejelzéseink megbízhatóságát, másrészt lehetőséget biztosítanak a gyors beavatkozásra, a kedvezőtlen folyamatok elhárítására, sőt megelőzésére is (ELŐREJELZÉS) az esetleges kedvezőtlen hatások vagy állapotváltozások észlelése esetén.
A megismerésen túl a monitoring rendszer másik célja a természetes környezeti folyamatok hatásainak vizsgálata a tervezett tevékenységünkre. Ki kell tudni szűrni azon természetes folyamatokat, melyek a tevékenység működését kedvezőtlenül befolyásolhatják, a normál üzemmenetet gátolhatják, vagy megnehezíthetik. Ez fontos, mert azt is igazolhatja, hogy a környezetben fellépő állapotváltozás nem valamely a tárolóban végzett tevékenységből adódik, hanem természetes folyamatok eredménye, vagy a kettő együttes hatása.
"
A radioaktívhulladék-kezeléssel foglalkozó létesítmények monitoring rendszere a tároló életciklusához igazodik. A különböző életciklusokban más terület kerül a környezet ellenőrzési rendszer fókuszába.
"
Célunk a környezetben lezajló folyamatok megismerése.
A megfigyelések az emberi beavatkozások hatásainak nyomon követésére koncentrálnak.
Igazoljuk a a kibocsátási határértékek betartását
A tárolók lezárásához igazolni kell a sugárvédelmi biztonság teljesülését.